13 Σεπ 2013

Έδωσε "ρέστα" η Εθνική!

Η Εθνική μας έπαιξε στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας το δικαίωμα στους Ισπανούς με σωρεία επιτυχημένων προσπαθειών να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων (16-26).

Εμφανώς αποδοτικότερη στην επίθεση αλλά και στην αμυντική συνοχή, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε να καλύψει τη διαφορά στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα σερί οκτώ πόντων του Βασίλη Σπανούλη να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 6 πόντους. Οι ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με την Εθνική μας να διατηρεί κεφάλι στο σκορ με 41-38.

Στην τρίτη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού οι «Φούριος Ρόχας» πέρασαν μπροστά στο σκορ με ένα προσωπικό κρεσέντο του Μαρκ Γκασόλ, πηγαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 5 πόντων (52-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική Ελλάδος αντεπιτέθηκε και κατάφερε να προηγηθεί και πάλι, κρατώντας καθ' όλη τη διάρκεια το προβάδισμα. Ένα λεπτό πριν απ' το τέλος, με τρίποντο του Μπράμου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους επτά (75-68) με την Εθνική να κρατά την πρωτοπορία μέχρι το τέλος και να κερδίζει τους Ισπανούς με 79-75.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Η συνολική στατιστική

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10 (3ριμπ), Ζήσης 4, Σπανούλης 20 (3), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5, Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11 (2), Μπράμος 8 (2), Πρίντεζης 10.
Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 3 (1), Φερνάντεθ 20, Ροντρίγκεζ 3 (1), Ρέι, Καλντερόν 5 (1), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9 (1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 2, Γκασόλ 20 (1), Μούμπρου 3 (1).

Πηγή :spirospero